Jak przyspieszyć działanie strony internetowej?

#

Czas ładowania strony to istotny parametr, bezpośrednio wpływający na ilość ruchu na stronie. Nawet jeśli pomyślimy o naszych prywatnych przyzwyczajeniach, to zapewne okaże się, że nie lubimy czekać. Jeśli szukamy jakiejś informacji w sieci, zazwyczaj liczymy na szybką odpowiedź. Klikając w wynik wyszukiwania i widząc, że strona ładuje się 3, 5, 10 sekund, po prostu z niej wychodzimy i klikamy na kolejny wynik. Zwłaszcza, że odpowiedzi podsunięte nam przez wyszukiwarkę na jej pierwszej stronie w zdecydowanej większości przypadków są w stanie zaspokoić nasze potrzeby.

Gdzie zatem sprawdzić, jak szybko ładuje się nasza strona?

Dwa najpopularniejsze, darmowe rozwiązania, to narzędzie Google PageSpeed Insights oraz GTmetrix. Obydwa narzędzia nie tylko informują o tym, czy czas ładowania strony jest zadowalający, czy też nie, ale także podają szczegółowe dane wskazujące, gdzie konkretnie leżą problemy związane z czasem ładowania strony, a także co i w jaki sposób trzeba poprawić.

Korzystanie z narzędzia Google jest o tyle istotne, że jeśli pozycjonujemy swoją stronę możemy dość dokładnie podejrzeć, jak Google ją postrzega. O ile osiągnięcie maksymalnej punktacji może nie być łatwą sprawą, to osiągnięcie punktacji dającej naszej stronie dobrą, zieloną opinię, jest już naprawdę świetnym wynikiem.

Wybierz szybki hosting

Podstawowym fundamentem szybkości działania Twojej strony jest hosting WWW. Jeśli masz problemu z płynnością lub czasem działania witryny, zapytaj swojego dostawcy czy wszystko jest w porządku i czy istnieje możliwość skrócenia czasu ładowania.

Jeśli to nie przyniesie rezultatów, rozejrzyj się za innym dostawcą. W sieci znajdziesz wiele testów i opinii na temat hostingów. Zwróć przede wszystkim uwagę na szybkość i niezawodność serwerów. Jeśli nie zapewnisz użytkownikom szybkiego dostępu do Twojej strony, przejdą na konkurencyjne witryny, a Ty stracisz klientów.

zdjęcie i edytor graficznyZoptymalizuj grafiki

W przypadku, gdy największy problem stanowią grafiki, swoją uwagę przede wszystkim skup na rozmiarze i formacie dodawanych zdjęć. Zbyt duże grafiki znacząco spowolnią czas ładowania witryny WWW. Przytnij obrazek zanim dodasz go na stronę. Jeśli Twoja strona ma 640 pikseli szerokości, nie dodawaj zdjęcia, które ma 2500 pikseli szerokości i nie ustawiaj parametru „width” na 640. Skorzystaj z programów takich jak PickMonkey czy Zmniejszacz, gdzie z poziomu przeglądarki zmienisz rozmiar obrazu i nie obciążysz zbytnio własnej witryny.

JPEG jest formatem grafiki najbardziej tolerowanym przez przeglądarki. Dobrze sprawdza się również format PNG, chociaż starsze wersje przeglądarek mogą napotkać problemy wyświetlając ten rodzaj obrazów. GIF’ów używaj tylko do małych grafik oraz animacji. Wyeliminuj formaty BMPs i TIFFs.

Przejrzyj kod strony, czy nie znajdują się nigdzie puste znaczniki „<img src=””>”. Jeśli nie ma przypisanej lokalizacji pliku do atrybutu „src”, przeglądarka będzie wysyłała niepotrzebną informację do serwera, aby wyświetlić obraz. Takie operacje w dużym stopniu potrafią wydłużyć czas ładowania strony.

Polecam zajrzeć do naszego rozbudowanego artykułu o tym, jak optymalizować grafiki. Tam znajdziesz więcej informacji na temat tego, jak przygotowywać grafiki, poprawnie je opisywać, kompresować i dopasowywać ich wielkość do wyświetlania na ekranie.

Wykorzystaj pamięć podręczną przeglądarki

Kolejnym często występującym problemem jest niewykorzystywanie pamięci podręcznej przeglądarki. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie kodu, o którym pisaliśmy w jednej z naszych SEO WSKAZÓWEK na Facebooku. Umieszcza się go w pliku .htaccess, który jest dostępny po zalogowaniu się przez FTP na serwer na którym postawiona jest nasza strona internetowa. Kod wygląda tak:


## EXPIRES CACHING ##
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access 1 year"
ExpiresByType image/gif "access 1 year"
ExpiresByType image/png "access 1 year"
ExpiresByType text/css "access 1 month"
ExpiresByType text/html "access 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access 1 year"
ExpiresDefault "access 1 month"
## EXPIRES CACHING ##

Drugim sposobem, który można zastosować w przypadku witryn na silniku WordPress, jest zainstalowanie odpowiedniej wtyczki, np. WP Super Cache.

Kolejnym sposobem na skrócenie czasu ładowania strony jest włączenie kompresji Gzip, co również wykonuje się przy użyciu pliku .htaccess. Kompresja powoduje, że przesyłane dane mniej ważą, a co za tym idzie szybciej się przesyłają. Jak skuteczna jest ta metoda? Jeśli chodzi o pliki w formacie HTML i CSS włączenie kompresji Gzip pozwala skompresować pliki nawet o 50-70%! Zdecydowanie są to wielkości, które wyczuwalnie mogą wpłynąć na skrócenie czasu ładowania strony!
Jeśli chcesz uruchomić moduł Gzip na swojej stronie, wklej w plik .htaccess poniższy kod:


mod_gzip_on Yes
mod_gzip_dechunk Yes
mod_gzip_item_include file .(html?|txt|css|js|php|pl)$
mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$
mod_gzip_item_include mime ^text/.*
mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.*
mod_gzip_item_exclude mime ^image/.*
mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*

kod CSS na ekranie monitora

Zewnętrzny arkusz stylów CSS

Styl CSS jest wykorzystywany do stworzenia unikalnego wyglądu stron internetowych. Style CSS można bezpośrednio zaimplementować do kodu HTML lub stworzyć zewnętrzny plik i umieścić odnośnik do jego lokalizacji w sekcji „head” kodu strony internetowej.

W celu przyśpieszenia szybkości ładowania witryny, polecane jest rozwiązanie z zewnętrznym plikiem. Kod Twojej strony będzie mniejszy i stworzy mniejszą liczbę duplikatów. Dodatkowo zachowasz większy porządek kodu – ułatwisz pracę i sobie i programiście, jeśli nadejdzie nagła potrzeba naprawy lub modyfikacji serwisu WWW.

Zmniejsz liczbę zainstalowanych wtyczek

Zbyt duża liczba wtyczek będzie spowalniała działanie strony, co zirytuje użytkowników. Deaktywuj lub usuń wszystkie niepotrzebne pluginy. Jeśli nie masz pojęcia, które dodatki źle oddziałują na płynność witryny – próbuj wyłączać pojedyncze wtyczki i następnie sprawdzać szybkość ładowania serwisu.

Instaluj tylko te wtyczki, których naprawdę potrzebujesz. Pobieraj je z oficjalnych źródeł, które mają wiele pobrań, wysokie oceny i pozytywne komentarze. Ciężko jest oszacować maksymalną, bezpieczną liczbę zainstalowanych dodatków. Sama wielkość wtyczki nie wystarczy do określenia jej wpływu na pracę strony internetowej.

Pamiętaj, że nawet nieaktywna wtyczka może spowalniać Twój serwis.

 

A jakie ulepszenia Ty wprowadzasz na swojej stronie, aby skrócić czas jej ładowania? Daj nam także znać jak wpłynęły one na przyśpieszenie ładowania Twojej witryny. Jeśli coś jest dla Ciebie niezrozumiałe i potrzebujesz pomocy – napisz do nas! Zawsze służymy dobrą radą!